Kahramanmaraş
DOLAR13.6511
EURO15.4798
ALTIN832.47

SANKO Üniversitesi Hastanesi'nden Yeni Bir Hizmet

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SANKO Üniversitesi Hastanesi'nden Yeni Bir Hizmet
Abone ol
SANKO Üniversitesi Hastanesi, modern teknolojilerle hizmet ağını genişletmeye devam ediyor. Pankreas ve safra yolu hastalıklarının tanı ve tedavisinde ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreotagrafi) cihazı kullanılmaya başlandı.

Endoskopik bir yöntem olan ERCP ile ameliyata gerek kalmadan safra kanalı taşları çıkarılabiliyor, safra kanalı darlıkları ve buna bağlı tıkanma sarılıkları tedavi edilebiliyor.

 

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Gastroenteroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nimet Yılmaz hem tanı hem de tedavi için kullanılan bir yöntem olan ERCP ile tek işlemle hastanın tanı ve tedavisinin mümkün olabildiğini söyledi.

 

Doç. Dr. Yılmaz, ERCP işleminin, "Safra kanalında olan safra taşları ve çamurlarının temizlenmesinde", "Safra kanalı darlıklarının genişletilmesinde", "Safra kanalını daraltan veya tıkayan kanserlerde stent takılarak, normal safra akışının sağlanması ve sarılığın giderilmesinde", "Sklerozan Kolanjit gibi bazı karaciğer hastalıklarının tanısında", "Pankreas kanalı tıkanıklıklarına neden olan kanser ve taşların tanı ve tedavisinde" ve "Safra kanalının paraziter hastalıklarında" yapılabileceğine dikkat çekti.

 

ERCP İŞLEMİ ÖNCESİ HAZIRLIKLAR

ERCP işlemi öncesi sürekli kullanılan ilaçların isimlerinin doktora iletilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Yılmaz, "ERCP işlemi öncesinde 6-8 saatlik açlık olması gereklidir. Bu ilaçların arasında kanama riskini artıran ilaçlar var ise önceden kesilmesi gerekecektir. İşlem anestezi altında uyutularak yapılmaktadır" dedi.

 

ERCP İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Doç. Dr. Yılmaz, ameliyata gerek kalmadan hem tanı konulmasını hem de tedavi edilmesini sağlayan ERCP cihazının kullanımı ve işlemin yapılışını şöyle özetledi:

 

"Duodenoskop denilen ucunda ışıklı kamera sistemi bulunan yandan görüşlü endoskop cihazı ile ağızdan girilerek safra kanalı ve pankreas kanalının ortak açıldığı on iki parmak bağırsağında bulunan papilla denilen kısma ulaşılır.

 

Milimetrik boyutlu bu orifise (deliğe) yine milimetrik bir kateter ile girilerek safra kanalına ulaşılıp kontrast madde verilir ve o bölgenin görüntülenmesi sağlanır. İşlem sırasında kanalları görebilmek için hekim floroskopi adı verilen röntgen de kullanır."

Kaynak:Kurumlardan Servis Edilen

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dulkadiroğlu’ndan Karaziyaret Mahallesinde Asfalt ÇalışmasıÖnceki Haber

Dulkadiroğlu’ndan Karaziyaret Mahallesin...

"Geçmişimizle Geleceğimizi Bütünleştirdik"Sonraki Haber

"Geçmişimizle Geleceğimizi Bütünleştirdi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar