Kahramanmaraş
DOLAR13.6511
EURO15.4798
ALTIN832.47

Başkan Mahçiçek protokolü imzaladı! EXPO 2023’de Balkan rüzgârı esecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Mahçiçek protokolü imzaladı! EXPO 2023’de Balkan rüzgârı esecek
Abone ol
EXPO 2023 Onikişubat-Kahramanmaraş’a katılarak bahçe kuracak olan Kahramanmaraş Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile Onikişubat Belediyesi arasında protokol imzalandı. Protokol çerçevesinde kurulacak bahçe ile Balkan Türklerinin kültürü en güçlü şekilde ziyaretçilere aktarılacak.

Bahçecilik alanında dünyanın geleceğine yönelik fikirlerin, kültürel zenginliklerin ve projelerin sergilenmesinin yanı sıra düzenlendiği kenti küresel bir marka haline getiren Uluslararası EXPO, 2023 yılında Kahramanmaraş’ın Onikişubat Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in başarılı girişimleriyle Onikişubat Belediyesi ev sahipliğinde 2023 yılı için Kahramanmaraş’a kazandırılan EXPO 2023’e açıklandığı ilk günden bu yana başta kent halkı olmak üzere, Türkiye’den birçok şehir ve Sivil Toplum Kuruluşu yoğun ilgi gösterirken, uluslararası katılımcı ülke sayısı da her geçen gün artıyor.

Bu kapsamda ulusal anlamda şehirler ve STK’lar, uluslararası anlamda ise ülkelerle EXPO 2023 Katılım Protokolü imzalanırken, son olarak ise Kahramanmaraş Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile protokol imzalandı. Kahramanmaraş Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, EXPO 2023’de kendilerine tahsis edilen alanda kuracakları Pavilyon ile Balkan Kültürü’nü ve değerlerini en iyi şekilde ziyaretçilere yaşatacak.

Onikişubat Belediyesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen protokol törenine Başkan Hanefi Mahçiçek’in yanı sıra Kahramanmaraş Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Selçuk Kurtsatar ve Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (RUBASAM) Başkanı Mesut Başkır başta olmak üzere dernek yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 

“EXPO 2023, Kahramanmaraş’ın tanıtım sorununu çözecek”

Protokol töreninde konuşan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş’ın her yönüyle zengin bir kent olmasına karşın tanıtım sorunu yaşadığını söyledi. Kentin tanıtım sorununu ise EXPO 2023’le aşacaklarına vurgu yapan Mahçiçek, “Gerçekten yaylalarıyla, sularıyla her şeyiyle Kahramanmaraş’ımızın mükemmel bir tabiatı var. Mükemmel bir kültür düzeyi var. Türkiye’de düşünce alanında çok önemli insanlar yetiştirmiş Kahramanmaraş. Ülke genelinde muazzam seviyede başarılı bir sanayimiz var. 140 ülkeye ihracat yapan bir sanayi var Kahramanmaraş’ta. Bir başka bağlamada bakacak olursak, pamuk ipliğinin 3’te 1’ini Kahramanmaraş üretir. Çelik eşyanın yüzde 64’ünü, dokumanın yüzde 17’sini, enerjinin yüzde 12’sini Kahramanmaraş üretir. Ama Kahramanmaraş nerede diye sorsanız, 82 milyonun yüzde 99.9’u bilmez. Bu tanıtım eksikliği demektir. Her şeyiniz var ama sizi kimse tanımıyor ve bilmiyor. Öyle bir proje bulmalısınız ki, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde Kahramanmaraş’ı öne çıkarsın. İşte bu projenin adı EXPO 2023” dedi.

 

“Kahramanmaraş’ı hem ulusal hem de uluslararası düzeyde gündeme taşıyacağız”

EXPO 2023’ü 62 ülkenin karşı oyu olmaksızın aldıklarını da anlatan Başkan Mahçiçek, “Biz 2018 yılında böyle bir projeyi yaparız diye başladık çünkü bunun haricinde bir projeyle Kahramanmaraş’ı hem ulusal hem de uluslararası düzeyde gündeme taşıyamazdık. AIPH’e başvurduk, kimseye de söylemedik. Tabiri caizse lobi çalışması yaptık. Bu kabil projeyi bir ilçe belediyesinin alması kolay değildi ve hiç örneği de yoktu işin doğrusu. Ama çok ciddi çalıştık ve kazandırdık ilçemize. Eylül ayında İtalya’da yapılan 62 ülkenin katıldığı oylamada bütün ülkelerin oy birliğiyle, tek bir karşı çıkan olmadan aldık. Biz iddialıydık, projeyi bile hazırlamıştık. Burada iki şey çok önemli. Birincisi öyle bir zamanlama bulalım ki anlamlı olsun. 2023’ü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümüydü. İkincisi ise 6 aylık dönemde yapıp bırakamazdık. Antalya’da bu yanlışı yaptık ama EXPO 2023’de olmayacak. Bu projenin sürekliliğini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

“Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’mizin yeri hayırlı ve uğurlu olsun”

EXPO 2023’ün sürekliliğin sağlayacak projeler hakkında da bilgiler veren Başkan Mahçiçek, Kahramanmaraş Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin alandaki yerinin hayırlı olması temennisinde bulunarak, “EXPO döneminden sonra da burası ziyaret edilebilen, önemli bir alan olacak. Onu nasıl sağlayacaksınız? İşte içerisine projeler ekledik. Örneğin bir Kelebek ve Uğur Böceği Bahçesi var. Türkiye’de Kelebek Bahçesi sadece Konya’da var, bir sene 400 bin kişi gelmiş, bizde ekstra şehrimize özel Uğur Böceği de var. Yanında Nikah Sarayı var, her gün binlerce insan gelecek Açık AVM var, yine binlerce insan gelecek. Özel ürünlerin tanıtılıp satılacağı Arasta Çarşısı var. 70 bin metrekare büyüklüğünde bir lagün var, Avrupa’nın en büyüğü ve masmavi. Üstünde kayıklarla vakit geçirilecek. 250 civarında hobi evimiz var, kapış kapış. İnşallah böylelikle sürekli hale getirdik. Kahramanmaraş’ı uluslararası platforma taşıyacağız İnşallah. Bizim öngörülerimize göre 40-50 civarında ülke katılacak. 27 tanesi ile mutabakat sağladık. Bir taraftan da yurt dışından gelecek yatırımcılarla Kahramanmaraşlı yatırımcıları bir araya getireceğiz, ortak yatırım alanları oluşturacağız. Bu da ülkeye ve Kahramanmaraş’a katma değer demektir. Başta Mesut ağabey ve başkanımız olmak üzere hepinize teşekkür ediyorum. Kahramanmaraş Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’mizin yeri hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

 

“Başkanımız birçoğumuzun hayali olan projeleri hayata geçirmiş”

Kahramanmaraş Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Selçuk Kurtsatar da Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in önemli projelere imza attığını belirterek, “Onikişubat Belediye Başkanımız Hanefi Mahçiçek’in Kahramanmaraş’ımızın geleceğine yön verecek harika bir proje olan EXPO 2023 Fuar Alanı’nda derneğimize yer vermesi bizleri ve ailemizi fazlasıyla mutlu etti. Ailemizin Kahramanmaraş’ımıza gelişinin 100’üncü yılında böyle güzel bir projede yer almak, bu güzel projenin protokolünü başkanımla birlikte imzalamak, şahsım adına ayrıca gurur verici olmuştur. Projeye değer katmak adına gerekli tüm faaliyetleri en kısa zamanda yönetim kurulumuzla birlikte başlatmak hedefimiz olmuştur. Kahramanmaraş’ın atalarımızın seçtiği güzide bir şehir olduğunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Havasını, suyunu rızk ve bereketini bir asırdır birlikte paylaştığımız hemşerilerimizle birlikte güzel etkinlikler yaparak kaynaşmanın tüm güzelliklerini duyuracağız. Kıymetli Başkanımız görev yaptığı sürelerde daima güzel projelere imza atmış, birçoğumuzun hayali olan projeleri hayata geçirmiş ve her zaman gönlümüzde yeri olmuştur. Başkanımıza yapmış olduğu bu incelikten dolayı şahsım ve derneğim adına teşekkür ediyor, bize düşen her türlü görevi kendisine ve şehrimize layık olacak şekilde yerine getireceğimize söz veriyorum” dedi.

 

“Başkanımızı EXPO 2023 başarısından dolayı kutluyorum”

Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (RUBASAM) Başkanı Mesut Başkır ise Başkan Hanefi Mahçiçek’i uzun yıllardır tanıdığını belirterek, EXPO 2023 başarısından dolayı kutladı. Başkır, “Kahramanmaraş sevdalısı bir mimarım. 15 yıldan beri İstanbul’dayım ama kaydımı aldırmadım. Seçmen kaydımı aldırmamamda başkanımızın çok önemli bir payı var. Hanefi Mahçiçek’in adaylığı söz konusu olduğunda geliyorum ve tüm çevreme de anlatıyorum. Biz Balkanlardan mübadele yoluyla Kahramanmaraş’a gelmişiz. Her zaman ifade ediyorum, atalarıma rahmet olsun. İyi ki Kahramanmaraş’ı seçmişler. Kahramanmaraş’ın evladı olmaktan gurur duyuyorum. EXPO’lar gerçekten çok önemli projeler. Ancak süreç bittikten sonra da alanda bu alanların yaşanabilirliğini sağlamak. Ben bu projede gördüm, o yüzden de Başkanımızı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Mahçiçek, protokol imzalanmasının ardından EXPO 2023 özelinde hazırlanan ve kentin değerlerini yansıtan hediyeler takdim etti.

Kaynak:Kurumlardan Servis Edilen

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“El Birliğiyle Tüm Mağduriyetleri Ortadan Kaldıracağız”Önceki Haber

“El Birliğiyle Tüm Mağduriyetleri Ortada...

BÜSEM’de 150 bin Gaziantepli istihdam edilecekSonraki Haber

BÜSEM’de 150 bin Gaziantepli istihdam ed...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar