büyükşehir otogar
Kahramanmaraş
DOLAR13.6511
EURO15.4798
ALTIN832.47
Tural ŞAHBAZLI

Tural ŞAHBAZLI

Mail: [email protected]

EXPO 2023 sadece Hanefi Mahçiçek'in Projesi mi?

EXPO 2023 sadece Hanefi Mahçiçek'in Projesi mi?

Değerli Kahraman Şehirliler, Değerli Kahramanmaraşlılar, Sevgili 46Press.com Okuyucuları; İlk önce hepinizi kardeşliğimizin verdiği gurur hisleriyle sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
 

Malumunuz önümüzdeki sene EXPO projesi Kahramanmaraş'ta yapılacak... 

İlk önce şuna bakalım EXPO nedir? 

Expo, "exposition" kelimesinin kısaltılmışı; başlıca Dünya Fuarı olarak da bilinen ve 19. yüzyılın ortalarından beri düzenlenen organizasyondur. Türkçe karşılığı "sergi"dir. Expo resmi olarak Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından gerçekleştirilir. BIE 3 çeşit fuar düzenler. Genelde 3-6 ay arası sürer. (alıntı)

Evet bu sergilerden birisi de 2023 yılında şehrimizde yapılacak... EXPO 2023 KAHRAMANMARAŞ...

Peki diyebilirsiniz ki EXPO 2023 Kahramanmaraş projesi nedir? 

EXPO 2023 Kahramanmaraş, 23 Nisan - 31 Ekim 2023 tarihleri arasında Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde düzenlenecek olan etkinliktir. Fuarın ana teması “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” olarak belirlenmiş olup kültürleri bir araya getirmesi amaçlanmıştır.

Süreci aşama aşama anlatayım size kısaca...

Expo 2023 Kahramanmaraş'a Onikişubat Belediyesi tarafından Mart 2018 yılında adaylık başvurusu yapıldı...

Eylül 2018 yılında The International Association of Horticultural Producers (AIPH) (Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği) Genel Kurulunda OY BİRLİĞİ ile Kahramanmaraş'ta yapılmasına karar verildi.

Ekim 2018 yılında Lansmanı yapıldı...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek kolları sıvadı bismillah dedi başladı... Kısa süre içinde güzel iş çıktı ortaya... Tamamlanıyor yavaş yavaş... 

Peki 789.000m² büyüklüğünde olan EXPO 2023 KAHRAMANMARAŞ alanında neler var?

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyüğü 68.700 m² Kristal Lagün, Dünyanın tek iki konsept bir arada Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi, Yöresel ürünlerin ve el sanatlarının tanıtılacağı ve satışının yapılacağı Arasta Kültür Merkezi, 30 bin m² yaşam alanı, 5 bin kişilik Amfi Tiyatro, Konser ve Etkinlik Alanı, 210 Adet Hobi Bahçesi,  Düğün Salonları (1500 ve 600 kişilik), Restaurant, 2 Adet Kafe, 4 Adet Tenis Kortu, Fitness Kulupleri, Lunapark, Aqupark ve Nikah Sarayları ile tam bir yaşam alanı olacak, Kahramanmaraş İli ve İlçeleri Bahçesi, Ülke Bahçeleri, Türkiye İl ve İlçe Bahçeleri, Kamu Kurum ve Kuruluş Bahçeleri, Üniversite Bahçeleri, Firma Bahçeleri, Tematik Bahçeler, Çocuk ve Yetişkin Etkinlik Alanları, Sergi Alanları, Ülke Bahçeleri Yapısal ve Bitkisel Peyzaj, Yürüyüş ve Bisiklet Yolu, Trafik Eğitim Parkı(6.430 m²), Elektrikli Araçlar ve Şarj İstasyonları, Maraş Endemikleri Bahçesi, ‘Doğa Okulu’ Projesi, Osmanlı Has Bahçesi’ Projesi, Gül Bahçesi’ Projesi. (alıntı)

Danışma Kurulunda kimler var derseniz? aha resimle göstereyim...

 

Şimdi esas konuya geleyim?

EXPO 2023'e Kahramanmaraş hazırmı? ve EXPO 2023 sadece Hanefi Mahçiçek'in Projesi mi? 

- 2.soruyu cevaplayalım...

EXPO 2023 projesi sadece Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek'in projesi değil, bu proje tüm Kahramanmaraş'ın, hatta tüm Kahramanmaraş'lıların projesidir... Yani parmağımızı değil, elimizi değil gövdemizi taşın altına koymamız lazım...

Hanefi Mahçiçek beyefendi muhtarlar ile toplantı yaptı, odalarla toplantı yaptı, STK'larla toplantı yaptı, ilçelere gitti toplantı yaptı, şimdi de okullarda toplantı yapıyor, seminer yapıyor. Anlatıyor da anlatıyor... Kendisi için mi? bence hayır. Şehir için... Adamın bu projeye ihtiyacı mı var? bana sorarsanız yok... Ama şehrin var! Turizm diyoruz, Gastronomi diyoruz. Diyoruz da diyoruz ama elimizde olan bu büyük projeye yeterince sahip çıkıyormuyuz? Tabii ki hayır! - Niye? 

-Gelelim 1.soruya...

Kahramanmaraş bu projeye hazır mı? işte orda da büyük bir hayır! Gelen misafirleri hangi havalimanına indireceğiz? Gerçi havalimanımız var elhamdülillah ama işte suç pilotlarda uçağı indiremiyorlar... Yoksa bizde suç yok...

Şehirde üst üste 2 turnuva olsa otellerde yer bulunmuyor... En ufak organizasyonda kaymağı Gaziantep yiyor...

Ha Gaziantep demişken benden duymuş olmayın da... Diyorlar ki, Gaziantep'te Fatma abla napmış biliyormusunuz? Acenteleri toplamış, demiş ki: "Kahramanmaraş'ta seneye Expo yapılacak. Eee Kahramanmaraş'ta havalimanın durumu da malum... Bu misafirler haliyle Gaziantep'e inecek... Sizler de  misafirleri servislerle Kahramanmaraş'a götüreceksiniz. Geri akşama Gaziantep'e getireceksiniz. Pilanınızı, pilanlamanızı ona göre yapın."

Yani demem o ki dicem de... Ya da demiyorum.. Okuduktan sonra anlaşılır inşallah...

Kalın puntolarla yazalım...

BU PROJE HEPİMİZİN. HANEFİ MAHÇİÇEK'E DESTEK OLALIM. HADİ GÖVDEYİ GEÇTİM. ELİMİZİ BİLE TAŞIN ALTINA KOYSAK YETER!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar