büyükşehir otogar
Kahramanmaraş
DOLAR13.6511
EURO15.4798
ALTIN832.47

KSÜ Öğrencileri Dünyanın En Büyük Lavanta Vadisi Elbistan’ı Projelendirdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KSÜ Öğrencileri Dünyanın En Büyük Lavanta Vadisi Elbistan’ı Projelendirdi
Abone ol
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Orman Fakültesi tarafından en iyi ‘Elbistan Lavanta Vadisi Rekreasyon Projesi’ seçildi.

Fakültenin sunum salonunda gerçekleşen proje değerlendirmelerine, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Serin, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri Ahmet Özalp, Dilek Çevik, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Oğuz, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Şule Kısakürek, Öğretim Üyesi Dr. Mahmut Tuğluer jüri olarak katıldı.

Proje kapsamında geçtiğimiz günlerde Elbistan ilçesinde ziyaretlerde bulunan 14 öğrenci arasında gerçekleşen değerlendirmede; 1. Sırrı Sayın, 2. Rabia Yıldızlı ve 3. Rama Diri oldu.

Çalıştığınız proje Türkiye'nin değil, Dünyanın en büyük lavanta vadilerinden bir tanesi

Elbistan’ın konu alındığı böyle bir projede yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, “Meclis üyelerimizle beraber üniversitede olmaktan duyduğum mutluluğu ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum. Tabii çalıştığınız proje Türkiye'nin değil, Dünyanın en büyük lavanta vadilerinden bir tanesi. 1 milyon metrekarelik bir alan. Neredeyse 2 milyon metreküplük bir toprak çekildi ve oradaki coğrafya değiştirildi. Ekilebilir hale getirildi ve Ceyhan Nehri'nin doğduğu yerle bütünleşecek bir yapıya kavuştu. Pınarbaşı'nın metrekaresi yaklaşık 500 bin metrekare, 1 milyon metrekare de aşağıda Kaynarca Göleti var. Bunları birleştirdiğimizde o bölgedeki diğer ağaçlık alanlar ile beraber 2 buçuk milyonluk büyük devasa bir rekreasyon alanı elde etmiş olacağız inşallah” dedi.

Elbistan doğal kaynaklar açısından çok önemli bir önemli bir yere sahip

Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Serin ise, “Peyzaj mimarlığı bölümümüz, ağaçlandırma ve peyzaj tasarımı ve geliştirilmesi, projelerin üretilmesi ile ilgili çalışmaları yapıyor. Fakültemizde 40 tane personelimiz var. Bölümlere ortalama 15-30 arasında öğrenci almaktayız. Orman mühendisliği arkadaşlarımız, herhangi bir yerde veya bir ormanlık alanda araştırmada problem yaşıyor. 30 kişiye aynı anda uygulama yaptırmak zor. Sayımız her geçen düştü ama genel olarak doluluk oranımız yüzde 90-95 civarında. Her yıl düzenli olarak öğrencinin geldiği bir fakültemiz orman mühendisliği, Orman Bölge Müdürlüğü ile çalışıyor. Öğrencilerimizle birlikte ziyaretimizde, Belediye Başkanımız Mehmet Gürbüz ve ekibi, bizi çok güzel karşıladılar ve ağırladılar. Orada yaptığımız arazi çalışması ile lavanta vadisinin öğrencilerimizle bir gezme fırsatı bulduk. Elbistan doğal kaynaklar açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu gördük. Bizim için güzel çalışmalar oldu. Ben başkanımıza fırsatı verdiği için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Üniversitemizde bir ilk oldu

Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Şule Kısakürek’de, “Bölüm dışı kişilerin değerlendirmesini açtığımız bu projede ilk defa bir belediye başkanı düzeyinde jüri üyesi olacak. O yüzden bizim için de ilk deneyim. Bu deneyimi yaşattığınız için teşekkür ederiz. Meslektaşlarım ve öğrencilerimiz güzel çalıştılar. Çok heyecanlılar. Umarım sonuçları da güzel olur. Tekrar teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında dereceye giren öğrencilere, önümüzdeki günlerde ödülleri takdim edilecek. 

Kaynak:Kurumlardan Servis Edilen

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ALPEDO – Kervan lezzet grubu hedeflerine ulaşmaya devam ediyor!Önceki Haber

ALPEDO – Kervan lezzet grubu hedeflerine...

Kahramanmaraş’ta FETÖ’den Aranıyordu YakalandıSonraki Haber

Kahramanmaraş’ta FETÖ’den Aranıyordu Yak...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar