Kahramanmaraş
DOLAR13.6511
EURO15.4798
ALTIN832.47

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı Çanakcı: ‘Yangına benzinle gidiliyor’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı Çanakcı: ‘Yangına benzinle gidiliyor’
Abone ol
DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, ekonomi gündemini değerlendirdi. Dar gelirlilerin konut sahibi olması imkansızlaştığını öne süren Çanakcı ayrıca TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerine tepki gösterdi. Çanakcı, Kimse gündemi saptırmasın. Gerçek gündemimiz derin yoksulluktur’ dedi.

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, ekonomi gündemini değerlendirdi. Dar gelirlilerin konut sahibi olması imkansızlaştığını öne süren Çanakcı ayrıca TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerine tepki gösterdi. Çanakcı, ‘Kimse gündemi saptırmasın. Gerçek gündemimiz derin yoksulluktur’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı konut finansmanı paketine ilişkin yazılı değerlendirmede bulunan Çanakcı, ”Kronik yüksek enflasyon ortamında bu tür kredi adımları konut fiyatlarını daha da şişirir. Bu da dar gelirlilerin konut sahibi olmasını daha da zorlaştırır. Servet dağılımını daha da bozar. Bitmeyen beton aşkı ve sakat yaklaşım sorunları çözmüyor. Tam aksine derinleştiriyor” ifadelerini kullandı.

‘Çözüm; sistemin ve yönetimin sandıkta değişmesidir’

İnşaat maliyetlerindeki yıllık artışın yüzde 102 olduğunu hatırlatan Çanakcı, ”İş bilmez yönetim yangına benzinle gidiyor. Üç haneli olan konut fiyat artışını daha da tırmandırıyor. Bu koşullarda dar gelirlinin konut sahibi olması imkânsız. Çözüm; ucube sistemin ve iş bilmez yönetimin sandıkta değişmesidir” diye devam etti.

‘Artık söze ve rakamlara ihtiyaç yok’

Çanakcı’nın gündeminde ayrıca işsizlik vardı. Çanakcı, ikisi de devlet kurumu olan TÜİK’in ve İŞKUR’un açıkladığı veriler arasındaki farka da dikkat çekti:

”İşsiz sayısı İŞKUR’a göre 971 bin artarken, TÜİK’e göre 354 bin azalmış. Fark 1,3 milyon. Artık söze ve rakamlara ihtiyaç yok. TÜİK’e göre mart ayında dar tanımlı işsizlik yüzde 11,5’e, geniş işsizlik ise yüzde 22,7’ye çıktı. Makyajlı verilere göre bile 3,9 milyon dar tanımlı, 8,5 milyon gerçek işsiz var.”

‘Danışıklı döğüşle gündemi saptırmayın’

”Halk fakirleşmeyi iliklerine kadar yaşıyor. Hal böyleyken yüksek işsizlik ve yüksek enflasyon makyajlanarak bir yere varılamaz. Gerçek gündemimiz; işsizlik, dayanılmaz hayat pahalılığı ve bu ikisinin yol açtığı derin yoksulluktur. Danışıklı döğüşlerle kimse gündemi saptırmasın. Gerçek gündemimiz yakıcı sorunlardır.”


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Halı Profesyonelleri Gaziantep’te BuluşuyorÖnceki Haber

Halı Profesyonelleri Gaziantep’te Buluşu...

CHP’li Bakan: “On bir sene sonra, on bir yıl öncesinden daha gerideyiz!”Sonraki Haber

CHP’li Bakan: “On bir sene sonra, on bir...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar