İYİ Parti'li Meclis Üyeleri Harekete Geçti

İYİ Parti'li Meclis Üyeleri Harekete Geçti

Resmi Gazete’de yayınlanan değişikliğe göre kırsal mahallelerde; vatandaş daha az vergi ödeyecek, içme ve kullanma suyuna en az ücret tarifesinde ücretlendirme yapılacak ve bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlarda muafiyet uygulanacaktır. Konuya dair harekete geçen İYİ Parti il ve ilçe meclis üyeleri önergelerini meclise sunmaya başladı.

VATANDAŞ DAHA AZ VERGİ ÖDEYECEK, HARÇTAN MUAF TUTULACAK

16 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı onayı ile resmi gazetede yayınlanan “Kamu Mali Yönetimi Ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un 10. Maddesine dayanarak Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yapılan değişiklik gereği Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç doksan gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal mahalle kabul edileceği hüküm altına alınmıştı.

İÇME VE KULLANMA SUYUNDA ÜCRET EN DÜŞÜK ÜCRET TARİFESİNE GÖRE UYGULANACAK

Bu değişiklik ile Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alanlarda; gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf tutulacaktır. Ayrıca bu yerlerde ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi %50 indirimli uygulanacak ayrıca içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için %50’sini, konutlar için %25’ini geçmeyecek şekilde belirlenecektir.

HEMŞERİLERİMİZ İÇİN BİR AN ÖNCE HAREKETE GEÇİLMELİ

Konuya dair açıklamada bulunan İYİ Parti İl Başkanı Ahmet ÇABUKEL, “Meclis üyelerimiz Dulkadiroğlu, Elbistan, Çağlayancerit ve Göksun İlçelerinde önergelerini meclise sundu. Diğer ilçe meclis üyelerimiz de aynı doğrultuda hareket ediyor. Bu değişiklik ile vatandaşa hem vergi kolaylığı hem de belli şartlarda harç muafiyeti sağlanacak. Vatandaşımız emlak vergilerini çok az ödeyecek, kanalizasyon vergilerini indirimli ödeyecekler, vergilerin bir çoğundan muaf olacaklar, imar izni gibi bir çok izinden muaf olacaklar ve belediyede yapılması gereken birçok iş ve işlemlerde harçlardan muaf olacaklar. Ayrıca içme ve kullanım suyunda yapılan ücret belirlemesi de vatandaşımıza hizmet eder niteliktedir. Vatandaşın faydasına olan her eylem vakit kaybetmeksizin hayata geçirilmelidir. Biz de bu sebeplerle teşkilatımızı ve meclis üyelerimizi harekete geçirdik. Bir an evvel belediyeler içinde kırsal alan ve mahalle tespitleri yapılması ve değişikliğin uygulanması gerekmektedir. Umarız bu önergeler geciktirilmeksizin işlevini görür.” Dedi.

Kaynak: Kurumlardan Servis Edilen Haberler

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık